2012

Autor: Redakce

rubrika: Aktuality

2164zobrazení

Sparťanky tento víkend úspěšně absolvovaly další z mnoha zápasů na hřištích soupeřů. Tentokrát však nemusely cestovat daleko, na programu totiž byla dvě městská derby - s Basketbalovou akademií a se Sokolem Nusle. Sobotní utkání s BA dovedly naše hráčky s přehledem do vítězného konce, se Sokolem Nusle ztratily nadějné vedení, které si však v napjaté koncovce dokázaly poslední střelou zápasu vzít zpět.

Komentář trenérů:

Nusle – Sparta 56:58 (12:18, 25:33, 43:45)

Po vítězství nad BA hráčky nastoupily v bojovné náladě i v tělocvičně Na Květnici proti domácím Nuslím. Nusle jsou vždy nepříjemným soupeřem, obzvláště v domácím prostředí. Začátek zápasu však patřil jediné hráčce – Blance Jeřábkové, která byla neudržitelná – sbírala doskoky, úspěšně střílela z pole i z hranice trestého hodu. Značnou částí se podílela na získaném náskoku, který v půlce druhé čtvrtky byl již 15tibodový (16:31). Jenže ještě do půle se domácí dostaly k několika laciným
bodům a v půli byl náš náskok jen 8mibodový. A tradičně na nás dolehla nejslabší čtvrtka – třetí. V té se náskok ztenčil na dva body, takže se z utkání stalo drama, naštěstí se šťastným koncem. Těsně před koncem zápasu se domácí hráčky poprvé dostaly do jednobodového vedení. Vše pak obrátila v poslední minutě jedinou svou úspěšnou střelou v zápase Dominika Běhalová – z velké dálky za 3! A dobrou obranou hrou už hráčky své soupeřky k ničemu nepustily. Vydřené vítězství, ale možná o to cennější. Kromě Blanky byla tradičně pod koši úspěšná Zuzana Kecová (24 doskoků) a Katka Váchová. Katka Hrabáková v tomto tvrdém zápasu utržila celkem 12 faulů.

Zápas, který byl dobře rozehrán a který se dal s přehledem vyhrát o 20 bodů jsme si sami zkomplikovali tím, že jsme nepodpořili hru pod koši úspěšnou střelbou ze střední vzdálenosti a střelbou za 3 body. Možná měly vliv i některé nepřesné výroky druhého rozhodčího. Soupeřky se 56:58 (12:18, 25:33, 43:45) stáhly pod koš, zahustily trestné území a tvrdě jej bránily. Na každý bod jsme se pak nadřeli. Naštěstí se ta poslední střela za 3 body povedla.

Celková bilance po 2 zápasech doma a 8 zápasech venku je aktivní 7 vítězství a 3 porážky.

Pohled kapitánky Hany Nováčkové:

Tak jak je v první polovině základní části I. ligy žen již zvykem, zavítaly jsme o uplynulém víkendu na soupeřící hřiště. Hostitelem byl v sobotu obávaný a od baráže v minulé sezóně i částečně smolný soupeř BA Sparta. Věčný rival jak na hřišti, tak jménem. Se vzpomínkou na konec minulé sezóny, kterou mají mnohé z nás ještě v živé paměti a o ni s větším odhodláním jsme vlétly na hřiště soupeře, míněno opravdu doslovně. První tajm trenéra soupeře přišel již ve čtvrté minutě zápasu, kdy na tabuli svítilo skóre 0:14, čili vedení v náš prospěch. Hra se nám od začátku velice dobře dařila a to jak v útoku, tak v obraně, měly jsme dost získaných míčů a dobře jsme i střílely. Pak se samozřejmě trošku dařit přestalo, ale stále se náskok udržoval přes deset bodů, a tak zápas dospěl až do poločasu. Ve třetí čtvrtině se naše hra bohužel opět zhoršila, tak jak to tak u nás  bývá, výkon nebyl tak soustředěný a párkrát se nepodařilo zdolat celoplošný pressing soupeřícího týmu. Také střelba byla výrazně slabší a to i z podkoše a příliš se nedařily ani nájezdy do vymezeného území. A tak se náskok snižoval, až byl pod deseti body. Do čtvrté čtvrtiny jsme dostaly pokyn  nikam nespěchat a všechny útoky dobře připravit a hrát co nejdéle. To se podařilo splnit, zvláště pak v závěru zápasu a spolu s celkem dobrou obranou se podařilo zápas dovést do vítězného konce i s poměrně slušným náskokem 14ti bodů. Výhra samozřejmě potěšila a možná i trochu překvapil rozdíl ve skóre a to nejen nás, jako hráčky.

Nedělní zápas Na Květnici, v hale Nuslí znamenal pro některé z nás návrat na dříve domácí palubovku, i proto šlo částečně o prestiž. A samozřejmě o další vítězství v řadě, které bude v následujících fázích velmi cenné. I Nusle, podobně jako Aritma či Kralupy jsou na svém hřišti velice zarputilým soupeřem. Přes to se nám v prvním poločase dařilo velice dobře rozebírat a rozbíjet obranu soupeř, jak nájezdy, taktaké opět vysoce úspěšnou střelbou, hlavně v podání Blanky Jeřábkové, kterou hnal dopředu její fotbalový klub fanoušků. Díky tomu a také díky horší střelbě soupeře, který nebyl příliš úspěšný ani z podkošových pozic se nám podařilo získat náskok a soupeři trochu poodskočit. V průběhu druhé čtvrtiny se sice náskok snížil na poločasových 8 bodů, ale pořád tu vedení bylo. Ve třetí a čtvrté čtvrtině, bohužel nejspíš, tak jak je naším zvykem odešla koncentrace na zápas, dostavila se únava a sní i snížená, spíše minimální úspěšnost střelby z delší vzdálenosti. Soupeř reagoval stažením obrany do trojkového území, kde hráčky napadal a stahoval se i ve více hráčkách k najíždějícímu hráči, čímž téměř úplně zabránil našemu průniku do vymezeného území. Následovala tedy vždy vyhození zpět na místa okolo perimetru, z kterých se nám ovšem nedařilo proměňovat a to ani téměř otevřené střely. Náskok se kterým jsme do druhé půle zápasu vstupovaly se tak snížil na minimum, až se těsně před koncem zápasu ztratil úplně. Koncovka byla tedy velmi vypjatá, což se, ale na druhou stranu mohlo líbit divákům, kteří  nás do Květnické sokolovny přišli podpořit. Necelou minutu před koncem základní hrací doby byl stav v náš neprospěch o 1 bod. Po tajmu, který jsme si vzali se pak podařilo vyhodit z autu na naší útočné polovině a zahrát akci, z níž se pak po vyhození dostal míč k Dominice Běhalové a ta, jak je jím zvykem zvedla míč daleko za trojkou a střelu proměnila. Dvoubodový náskok se nám pak do konce zápasu podařilo udržet dobře zorganizovanou obranou, kterou jsme narušily akce soupeře a znemožnily, jak vyhození míče, tak i skórování. Za vybojované vítězství jsme byly samozřejmě moc rády, i když všechny dobře víme, že zápas mohl být dohrán v klidném režimu za vedení více než o deset bodů. Každé vítězství se cenní a bude důležité v konečných počtech, obzvláště pak, když je již sedmé v řadě a na venkovní palubovce.

BA Sparta - Sparta Praha 46:60

min.   2b. 3b. TH   DU DO DC Bl   As M+ M-   F+ F-   Val b.
5 Kecová Z. 27:05   9/5 0/0 12/5   2 3 5 0   3 1 0   8 2   19 15
6 Hrabáková K. 0:00   0/0 0/0 0/0   0 0 0 0   0 0 0   0 0   0 0
7 Nováčková H. 7:38   1/1 0/0 6/2   0 1 1 0   1 0 0   3 3   2 4
9 Váchová K. 35:16   6/2 1/0 2/2   1 2 3 1   0 1 2   2 1   5 6
10 Sokolová K. 16:58   0/0 0/0 0/0   0 0 0 0   1 0 1   2 1   1 0
11 Svobodová K. 21:56   2/1 0/0 6/4   0 0 0 0   0 1 1   4 0   7 6
12 Skutilová E. 21:40   0/0 1/1 0/0   2 1 3 0   0 0 2   0 1   3 3